Brno
Ostrava
FAČR
Hradec Kr.

V nominaci na červnový dvojzápas se Slovenskem se v české reprezentaci kategorie U15 objevilo hned 10 hráčů Regionálních fotbalových akademií FAČR. Tvořili tak téměř polovinu celé nominace trenéra Karla Havlíčka.

Regionální fotbalové akademie (RFA) vychovávají fotbalové talenty v kategorii čtrnáctiletých a patnáctiletých hráčů. Ti nejlepší z této věkové kategorie proniknou do národního týmu U15, který vede trenér Karel Havlíček.

Kvůli koronavirovým omezením v sezoně 2020/2021 sehrál národní tým do 15 let jen dvě mezistátní utkání. Obě se uskutečnila až na konci sezony, v červnu porazili nejmladší reprezentanti dvakrát Slovensko (2:1 a 1:0).

V konečné nominaci na dvojutkání se Slovenskem, která se rodila na pěti výběrových kempech, bylo 10 akademiků. Dva z ní ze zdravotních důvodů vypadli, do obou utkání se Slovenskem zasáhlo 8 hráčů akademií.

Momentálně úspěšně funguje devět RFA v devíti krajích (se sídly v Pardubicích, Ostravě, Karviné, Plzni, Brnu, Olomouci, Jihlavě, Českých Budějovicích, Teplicích). Cílem FAČR je mít akademii v každém kraji. Od září bude otevřena regionální akademie v Královehradeckém kraji se sídlem v Hradci Králové.

Slovensko U15 – ČR U15 1:2

Jovanoski (41. Mich. Hložánek) - Hajnovič (55. Piták), Musil, Konečný (55. Jindra), Tesař (55. Bouchner), Kucharik (55. Hrdlička), Perrette (55. Kotrba), Dufek (55. Tošnar), Hájek, Honajzer (55. Mart. Hložánek), Rus (55. Branecký)

ČR U15 – Slovensko U15 1:0

Hložánek Mich. (41. Jovanoski) - Piták (65. Hajnovič), Konečný, Jindra, Bouchner - Tošnar (41. Dufek), Hrdlička (41. Kucharik), Hložánek Mar. (65. Musil) - Kotrba (41. Perrette), Branecký (60. Tesař), Rus (65. Honajzer).

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.